Chystáme knihu o Otakaru Zacharovi

Sládek, chemik, nadšený badatel na poli alchymie, rozený polemik, politik, příležitostný dramatik, milovník umění. Postihnout pozoruhodnou osobnost Otakara Zachara (1870–1921), nejvýznamnějšího nájemce pivovaru v Kladně-Kročehlavech, není vůbec jednoduché. Chystaná kniha Mezi alembikem a spilkou Jiřího Miky se o to pokouší. Vydání chystá občanské sdružení Halda, které spravuje web Kladno minulé, na začátek listopadu.

V Otakaru Zacharovi se do jisté míry setkávaly paradoxy doby na přelomu dvou století. Na jedné straně to byla úcta k tradici, jistá melancholie po „starých dobrých časech“, spojená v našem prostředí s doznívajícím vlasteneckým hnutím, na straně druhé nadšení z výdobytků nastupující modernity, ztělesněná obdivem k technickým vynálezům.

Zachar tak na jedné straně zaváděl do pivovarnické praxe nové metody, zároveň ale ostře vystupoval proti monopolizaci odvětví velkopivovary typu Plzeňský prazdroj. Na jedné straně sledoval novinky v oboru studia kvasných procesů, zároveň ale studoval v knihovnách po celé Evropě staré alchymické spisy, a některé z nich dokonce sám vydával.

Jako nevlastní syn tehdejšího dlouholetého kladenského starosty Jaroslava Hrušky a jako dědic solidního rodinného majetku byl Zachar váženou osobností své doby, která výrazně překračovala oblast Kladna a Kladenska (byť jeho vztah s otčímem nebyl vždy úplně jednoduchý). V kročehlavském pivovaru se mu podařilo vybudovat tradici salonu, kde se scházeli význační podnikatelé, politici a umělci – včetně jednoho z nejuznávanějších českých malířů Mikoláše Alše.

Právě Alšovy ilustrace tvoří významnou část obrazového doprovodu chystané knížky.

Její křest proběhne 6. listopadu od 19 hodin ve sklepeních pivovaru (Dlouhá 33, Kladno, přístup do sklepení je z ulice Štěpánská). Všechny zájemce srdečně zveme.

Více informací najdete zde >>>

Datum: 23.9.2012, autor: Roman Hájek, kategorie: Blog, témata: Kročehlavy, osobnosti

Mapa

Komentáře

Zatím tu nejsou žádné komentáře.