Kinomilec

Z deníku stoupence alternativní kultury

Začínám si připadat jako stoupenec alternativní kultury. Netřeba si ale představovat, že po večerech v kruhu přátel požívám omamných látek a poslouchám podivně disharmonickou hudbu. Zdá se totiž, že rozsah termínu „alternativní kultura“ bude nutné kriticky přehodnotit.

Můj pokus o alternativní zážitek se jmenuje návštěva kina. Čtvrtek: kino Sokol, 20:30, Tahle země není pro starý (držitel 4 Oscarů, mimo jiné za nejlepší film roku 2007) – celkem dva návštěvníci. Film mohu vřele doporučit a ještě jednou touto cestou děkuji promítači, který chtěl film vidět, a proto promítal i pro dva. Poklona až na zem. Stálo to za to. Prázdný sál v tomto případě umocňoval zážitek.

Pátek: kino Hutník, 18:00, Soukromá válka pana Wilsona (vzdor pochvalným kritikám v Oscarech nepřílišný úspěch) – celkem dva návštěvníci. Tentokrát to nevyšlo, je to smutné, ale pro dva promítat nemůžeme. Tomu se nelze divit.

Čemu se divit lze, je skutečnost, že se v sedmdesátiti­sícovém městě nesejde v jeden okamžik více než dva lidé, aby se šli podívat do kina. Z poslední doby pamatuji nad deset lidí v sále snad jen při představeních pro rodiny s dětmi (Harry Potter, Asterix a Obelix) nebo při trhácích jako Pán prstenů (leč to už je „dávno“). Kino zkrátka zjevně není v módě. To samé nelze říci o půjčovnách filmů. Nic proti ničemu, ale pro mě osobně je zážitek z filmu v televizi jen slabým odvarem představení v kině. Plátno má něco do sebe, stejně jako prachové částice, které se na obraze promítnou jako změť černých teček.

Konejšil jsem se, že mizerná návštěvnost kladenských kin je zapříčiněna blízkostí Prahy a její schopností uvést filmy dříve a kvalitněji. Rád bych se mýlil, ale myslím, že to tak úplně není pravda. Nebo chodím na divné tituly. Co se týče diváků pražských kin, pokud bych ty kladenské znásobil v poměru k obyvatelům Metropole, možná by jich bylo ještě více. Jde spíše o jakýsi druh trendu a zpohodlnělost lidí.

Hledaje příčiny, napadly mne tyto: jaro coby stimulant sportovní činnosti a večerní cyklistiky nebo naopak možnost k posezení ve venkovní zahradě nějakého restauračního zařízení; nedostatek finančních prostředků, což se mi nezdá pravděpodobné, protože bylo-li by to tak, utrpěly by jistě i tržby náleven, o čemž nemám zpráv; televize, které ovšem neustále klesá sledovanost; půjčovny – snad.

Je třeba vzít to jako skutečnost. Bývalo to jinak, ale nelze plakat nad rozlitým mlékem. Doba je jiná. Dříve bývalo zvykem zajít odpoledne do kavárny a poté do biografu. Dnes se zajde na jedno, dvě či více a kultura jde stranou (nebo se jde bruslit „na ovál“, abych nekřivdil sportovcům). Nechci být mentorský, ale jednu radu si neodpustím. Chcete-li nějaký film opravdu vidět, jděte minimálně ve čtyřech (v případě kina Hutník) nebo v pěti (v případě kina Sokol) lidech. Je to taková záruka. Přeji příjemné zážitky!

Datum: 13.4.2008, autor: Roman Hájek, kategorie: Blog

Komentáře

Nejen kina. Víte v kolika sálech, hospodách, kavárnách, vinárnách atd., se na Kladně dříve hrálo? Živě! A v mnohých pravidelně, nebo i denně?
Mám o tom spoustu materiálu, ale muzikantská „sekce“ ne těchto stránkách není.
Škoda, pamětníci už skoro vymřeli. J.Ř.(78)

datum: 17.7.2016 22:46, autor: Jiří Řeřicha

.. a to už některá kina prý zavřeli. Nevím, na Kladně nebydlím od r.1976, ale už se asi nepromítá v „Dělňáku“, „Liďáku“, v kinu „Korso“ (Oko), v Rozdělově, v Kročehlavech a v Motyčíně. Všude dříve 2× denně – od 17.30 a od 20.00. Když šlo o trhák, tak běhali pomocníci promítačů po Kladně mezi kiny s jednotlivými cívkami.

No, DVD dělá asi také svoje.

datum: 17.7.2016 22:37, autor: Jiří Řeřicha

Vzhledem k tomu,že předchozí řádky se ke mně dostaly přes internet,dovoluji si přidat další faktor změny návyků.Internet­.Spolkne plno času.A navíc takřka nic nestojí.
Ale z jiného soudku.
Pořádali jsme s kamarády před pár lety(6?)několik ročníků letního filmového festivalu na Sletišti,začínali jsme na prostěradlo Jen počkej zajíci a při třetím třídenním ročníku přišlo okolo 2000 návštěvní­ků.Asi v kině nečepujou pivo jako na tribuně Sletiště…
Metod

datum: 15.9.2008 22:15, autor: metoděj fikes