Malá poznámka ke katastrům

aneb Rozdělov není Rozdělov

Pan Zdeněk Macháček (a nejen on) mne před časem upozornil, že to, co na stránkách popisujeme jako Rozdělov není podle katastrálních map Rozdělov. Ano, je to tak, pokud budeme vycházet čistě z katastrů, pak opravdu věžové domy a jejich okolí (tj. tzv. dvouletkové domy) patří do katastru Kladno, stejně jako bývalá kasárna.

Chvíli jsem přemýšlel, zda zjednávat v již existujících příspěvcích na stránkách nápravu, ale pak jsem se rozhodl, že je ponechám v původní podobě. Většina lidí bydlících ve věžácích (a jejich okolí) totiž zpravidla tvrdí, že bydlí v Rozdělově, na hranice katastrů se neohlížejíce. Mototechna Rozdělov je jistě přiléhavější popis než Mototechna Kladno. Chápat okolí věžáků jako součást Rozdělova je pro Kladeňáky asi přirozené. Proto na stánkách tuto nepřesnost necháme, je to naše vědomá chyba. U zmiňovaných textů se ale objeví odkaz na tento vysvětlující text.

Datum: 6.9.2008, autor: Roman Hájek, kategorie: Blog

Komentáře

****Narodil jsem se, pravda v Kladně, ale duší a ještě pořád kouskem těla jsem kovaný rozdělovák. Pravý rozdělovák.
Ulice Kořenského (dříve Lesní) hovoří za vše. A když v mých deseti letech dostal otec byt v Kročehlavech, a považte, na sídlišti, moje mladé srdce bylo raněno…
Utekl jsem z domova a toulal jsem se ve SVÝCH rozdělovských lesích. Bohužel jen do té doby, než mne chlad a hlad zahnal zpátky do tepla rodného domku…
A už tehdy ve mě klíčila myšlenka, že jen jak to půjde, zbavím se svého nic neříkajícího příjmení a nechám se přejmenovat na krásné, poetické a úžasné Saša Rozdělovský…
Čas běžel jako Bolt, ba i rychleji, a člověk začínal mít jiné starosti, touhy i přání. Začínal jsem se stávat kročehlavským…
Ale ze vzpomínek, z těch nemůžeš se zout…
A když jsem začal poznávat své první lásky, vodíval jsem je tam dolů, pod kanál, do pískovny a ke staré vodárně tam za ní a která byla pro nás opletena tajemnem a dobrodružstvím…
Nebo na náves, na pouť a dál, až ke hřbitovu a zpátky po kolejích až ke zvonečku…
Nebo když jsme ze sestrou (to jsme v Rozdělově ještě bydleli) vyráželi na nedělní filmy do Jasu, s papírovou tříkorunou v ruce, jedna kačka na lístek do kina, druhá na lipo a třetí na dvě eskyma. Bez klacku, dá rozum. A odpoledne tátovi se džbánkem ke Konvalinkům ( tenkrát mi chutnalo pivo víc než dnes ) a jaké bylo moje zklamání a já musel pochodovat až na Růžek, takovou dálku!
A nejkrásnější mateřská školka, ne v Kladně, ne v republice, ale na světě…ano, přesně, ta rozdělovská. Stačilo otevřít zadní branku a člobrdík byl v lese.
A pak první třída na šesté základní, paní učitelka Kytková, no může mít někdo na starosti prvňáky a nejmenovat se Kytková? A moje jedna z mnoha cest ze školy, se zástávkou za plotem u mojí milované mateřinky, palce dospělácky za laclem mých kalhot a světácký pohled na zahradu s hrajícími si dětmi. Ano, dětmi, vždyť já už jsem chodil do školy a nebyl jsem přece dítě:-)
Dalo by se psát a psát. A vzpomínat…
Jo, a abych nezapoměl, záviděl jsem, závidím a doufám, že ještě hodně dlouho budu závidět svojí mamince. Ona toiž na rozdíl ode mne, má v občance, nyní vlastně už jen v rodném listě, napsáno: místo narození: ROZDĚLOV…****

datum: 22.10.2009 0:57, autor: Alexander Kames

Stejný problém jsme řešili při přípravě Historického atlasu Kladna. Katastrální hranice Rozdělova jde skutečně až Vašíčkovou ulicí, ale většina Kladeňáků považuje za hranici mezi Kladnem a Rozdělovem most nad železniční tratí. Ostatně, pokud přicházíte, nebo přijíždíte k mostu, uvidíte u něj tabuli s označením čtvrti Rozdělov.

datum: 19.9.2008 21:47, autor: Zdeněk Kuchyňka