Bývalý vodojem v Kročehlavech

Bývalý vodojem v Kročehlavech

1 2 Další

Kladno jako jedno z mála měst bez přirozeného zdroje pitné vody mělo se zásobováním vodou odjakživa nemalé problémy. Ještě ve 20. letech minulého století nebyla pitná voda ani zdaleka samozřejmostí, lidé si ji museli kupovat a Kladno bylo v tomto směru hodnoceno jako jedno z nejzanedbanějších českých měst.

Do systému kladenských vodojemů až do roku 1988 patřil také ten kročehlavský. Původní vodojem byl značně rozšířen během 30. let, vodu přiváděl z lesa Bažantnice. Teprve za protektorátu, kdy došlo ke sjednocení doposud samostatných vesnic kolem Kladna v tzv. Velké Kladno, byly také navzájem propojeny kladenské vodojemy.

Kročehlavský vodojem podle vyprávění pamětníků sloužil na konci druhé světové války pilotům Rudé armády jako navigační bod pro jejich polní letiště, které se nacházelo poblíž.

Postupem času ztratil vodojem svůj význam. 19. srpna 1988 byl proto odstřelen.

V textu jsou použity informace z článku Ireny Veverkové Pitná voda na Kladně (Kulturní zpravodaj města Kladna, 12/1988, s. 9–10).

Datum: 9.6.2011, autor: Roman Hájek, kategorie: Fotografie, témata: Kročehlavy, vodojemy

Mapa

Komentáře

Chodila jsem do školy na 8. ZŠ – tehdy ZDŠ. Jsem rodilá Kladeňačka a vyrůstala jsem na někdejším sídlišti 9. května, přesněji v dnešní ulici Gen. Píky. Pamatuji dobu, kdy ještě nebyl podjezd, naproti škole byl jakýsi větrolam a travnatý pozemek, kam jsme o tělocviku chodili cvičit. V místech dnešní Hvězdy směrem k Výhybce bylo šrotiště s odstavenými vagóny, kam jsme jako děti s oblibou chodili. Děkuji za vaše fotografie i texty, evokují ve mně vzpomínky na dětství.

datum: 6.2.2010 20:23, autor: Zuzana Olejníková

Omlouvám se Pavlovi. trochu jsem se popletl, měl jsem na mysli jeho.

datum: 29.11.2009 11:15, autor: Vladimír Hering

Vladimír Hering
I já jsem se narodil v Kročehlavech-v květnu 1944, ve Svépomoci, ulice Svobody.Na vodojem jsme se dívali z okna, chodili k němu na procházky. V současné době žiji na Jablonecku, ale do Kladna se rád vracím.Dotaz: vím o dvou bratrancích stejného jména-Jiří a Jaroslav. Petr patří také do rodiny?

datum: 29.11.2009 11:14, autor: Vladimír Hering

Dobrý den.Pocházím sice ze severních čech,ale jako malá jsem s maminkou jezdila na Kladno za tetou.Jmenovala se Marta Kučerová,měla syna Jaromíra a dceru Martu.Ráda na tuto dobu vzpomínám a čím jsem starší,tím se mé vzpomínky vracejí častěji.Nevím jestli teta ještě žije,protože by už byla v dost pokročilém věku 91 let.Moje maminka zemřela v roce 1982 a já ztratila veškerý kontakt.Vím jenom,že moje sestřenice by se měla jmenovat Fridrichová a má syna Roberta asi 33 let starého.Její dcera se jmenuje Janina a té by mělo být asi 27 let.Byla bych strašně ráda,kdyby se někdo ozval,že tuto rodinu zná a něco o ní ví.Strašně ráda bych s nimi navázala opět kontakt.Předem děkuji za každou maličkost,kterou se dozvím.Jana Šváchová roz.Hanzalíková Duchcov

datum: 9.10.2009 13:57, autor: jana svachova

Přibyly 4 nové fotografie odstřelu vodojemu.

datum: 11.8.2009 18:01, autor: Roman Hájek

Já vůbec nejsem Kladeňák. Ale život (osud) mě zavál na 7. ZŠ Kladno, což je jedna ze škol, které sídlí ve Vodárenské ulici nad podjezdem (hezká hříčka češtiny, že?). A protože v té škole učím už 5 let, tak jsem se začal zajímat trochu o historii této stavby. Udělali jste mi článkem o vodojemu radost, neboť teď vím, proč se vlastně jmenuje ulice Vodárenská, když jinak v ní není žádná jiná „připomínka“ něčeho, co souvisí s vodárnami :o) Pokud byste někdo měl nějaké historické fotografie stavby školy, nebo toho, jak to vypadalo těsně po její dostavbě, či při stavbě podjezdu, apod. – zkrátka všeho, co s naší školou souvisí, rád tyto fotky nechám umístit na webové stránky naší školy. V současné době připravuji povídání o historii školy (protože měla 50. výročí svého založení a blíží se 50. výročí otevření budovy školy), tak přivítám opravdu vše. Děkuji Vám předem.
Marek Veselý, učitel
e-mail: vesely.marek@seznam.cz

datum: 30.7.2009 7:01, autor: Marek Veselý

Narodil jsem se v roce 1944 v Kročehlavech v domě v dnešní ulici Milady Horákové 631. V mých šesti letech jsme se s rodiči odstěhovali a do Kladna jsem se pak vracel jenom sporadicky. Když jsem uviděl snímek kročehlavského vodojemu, tak se mi vrátily vzpomínky na poválečné Kročehlavy. K vodojemu jsme pořádali takové malé rodinné výlety. Vodojem byl isolovaný objekt, zdaleka viditelný. Dnešní sídlištní zástavba nejprve zcela zakryla starý vodojem, ale když jsem naposled jel z Prahy do Kladna, tak jsem marně hledal známý vodojem a teprve teď vidím, jak vodojem skončil. A život jde dál …

datum: 7.7.2009 15:16, autor: Pavel Hering