Pracovníci Elektrorozvodných závodů

Pracovníci Elektrorozvodných závodů Kladno

1 2 3 4 5 6 8 Další

Odvážní muži podávající až akrobatické výkony. Tak zachytil pracovníky rozvodných závodů objektivem svého fotoaparátu František Pošta. On sám u tzv. erzeťáků dlouhou dobu pracoval jako montér a řidič. Při prohlížení tohoto jedinečného souboru si člověk uvědomí, co všechno je třeba k tomu, abychom si mohli třeba rozsvítit lampičku. A také to, jak málo toho – pohříchu – o této profesi a vůbec historii elektrorozvodných závodů v Kladně (ale i třeba obecně o elektrifikaci města) víme. Nám se zatím nepodařilo zjistit nic, proto budeme velmi rádi, když připojíte své vzpomínky buď formou komentářů pod tento článek, nebo na adresu redakce@kladnominule.cz.

Datum: 3.11.2009, kategorie: Fotografie

Komentáře

jana svachova
Mozna by byl dobry namet pro porad Posta pro tebe (tel.257289589, postaprotebe@ceskatelevize.cz)

datum: 3.12.2009 9:51, autor: Josef Bunes

Na Poldovce pracovala v 60 – 70 letech moje teta pí.Marta Kučerová.Měla dceru Martu a syna Jaromíra.Najde se ještě pamětník?Ztratila jsem kontakt na rodinu.Nevím, zda teta ještě žije,ale snad by někdo mohl něco vědět o Martě ml.Jaromír se z Kladna snad odstěhoval,alespoň si to myslím.Budu ráda za každou maličkost.Děkuji Jana Šváchová roz.Hanzalíková z Duchcova ( jana.svachova55@seznam.cz )

datum: 2.12.2009 23:10, autor: jana svachova

Díky,díky,díky za tu spoustu krásných,neuvě­řitelně kvalitních a zajímavých. Klobouk dolů před panem Poštou.

datum: 10.11.2009 14:55, autor: Petr Volek

Nádhera, i když jsem ještě vlastně mlaďas (35) tak ale jako zámečník nemohu zapomenout a stále chválit ty staré dílny z válečných ,snad i předválečných let. Jak tam se krásně dělalo, dnešní sterilní továrny a dílny v nich jsou jak klec na odpracování osmihodinové povinnosti,ale v těch starých to dýchalo řemeslnou romantikou. Škoda že už takové dílny ve kterých i já jako učen dělal patří do továrních skanzenů. Dřevěné rošty u strojů,praskající špony pod nimi. Zašlá podlaha od olejů (ano sice ta ekologie) ale prostě to byla nádhera. Staré skřínky s vylepené články z Květů a sem tam nějaká ta baba :-)

datum: 5.11.2009 22:44, autor: marty75p

Uveřejněné fotografie jsou prostě nádherné. Naprosto unikátní jsou detailní fotografie historických vozidel elektrárenské společnosti. Krásné jsou také snímky ze stavby rozvoden a volných vedení. Jako bývalého silnoproudaře mne opravdu zahřály u srdce.
Na výzvu pana Hájka přikládám velmi stručnou historii kladenské elektrifikace. Město Kladno se začalo zabývat úmyslem zavést elektrický proud v průběhu roku 1899. Po konstatování skutečnosti, že nemá finanční prostředky na realizaci tohoto díla, uzavřelo smlouvu s Elektrotechnickou akciovou společností dříve Kolben a spol. z Vysočan v tom smyslu, že uvedená společnost postaví elektrárnu a rozvody ve vlastní režii a bude také elektrárnu provozovat a obec bude společnosti platit výdaje za spotřebovanou energii formou paušálních plateb. Tak se také stalo a 21. dubna 1900 se na Kladně poprvé rozsvítila elektrická pouliční světla. Společnost provozovala elektrárnu až do roku 1921, kdy ji za 850.000 K prodala městu Kladnu. Město založilo Elektrické podniky města Kladna (nápis je vidět na některých fotografiích v češtině a němčině, zřejmě pocházejí z období protektorátu) a provozovalo elektrárnu a rozvody ve vlastní režii. V té době již část spotřeby města byla kryta z cizích zdrojů (např. z Lán). Město podnik provozovalo až do roku 1945, kdy byl dne 27.10.1945 zná­rodněn a od 1.1.1946 vložen do majetkové podstaty Středočeských elektráren, n.p. Tolik krátce k historii a ještě jednou velké poděkování za tyto fotografie.

datum: 4.11.2009 1:19, autor: Zdeněk Pospíšil