Lubomír Bauer

Hvězdný hokejový útočník 70. let

Slavný hokejový útočník se narodil 23. prosince 1947 v kladenské čtvrti Habešovna. S hokejem začínal v mladších žácích v pěti letech. Poté, co přešel do dorostu, přeřadil ho tehdejší trenér Jan Bacílek (bratr slavnějšího Stanislava) do obrany, kde pak Bauer hrál i na vojně v Dukle Jihlava.

Po návratu do Kladna se však opět vrátil do útoku. Zde si zahrál na levém křídle po boku Eduarda Nováka a Milana Nového, s kterými vytvořil slavnou údernou útočnou lajnu 70. let. Dodnes vzpomíná, jak po odchodu Milana Nového na vojnu do Jihlavy prohlásil, že až se Nový vrátí, tak Kladno opět získá titul. A hned po jeho návratu Středočeši ligu skutečně vyhráli!

Číslem jeho aktivní kariéry byla osmička, s níž hrál v podstatě během celé své hráčské dráhy. V domácí soutěži byl v 70. letech u všech pěti kladenských titulů. Jako hlavní příčinu těchto úspěchu vnímá vynikající partu, která tehdy v mužstvu byla.

Nejvíce krásných vzpomínek a zážitků nasbíral hlavně při zájezdech Kladna do ciziny, především do Chamonix. Do města, kde se v roce 1924 konaly olympijské hry, tým odjížděl každé léto v době letní pauzy k přátelským zápasům s místními týmy.

V roce 1972 byl blízko účasti na mistrovství světa, při jednom z ligových zápasů si však po nárazu na mantinel vykloubil ruku, a to ho z účasti na šampionátu nakonec vyřadilo. Nicméně za reprezentaci stihl nakonec odehrát alespoň deset přátelských zápasů. V jednom z nich, proti Švédsku, dal dokonce jediné dva góly Československa.

Po skončení aktivní kariéry trénoval mládežnické týmy, v 90. letech působil jako asistent trenéra u kladenského áčka. Stejně jako drtivá většina jeho tehdejších spoluhráčů hrál výborně i fotbal. V něm hájil barvy týmu Sparta Kladno. Dnes se s Lubomírem Bauerem můžete potkat v kladenském zámku, kde dělá správce.

Datum: 13.12.2011, autor: Jiří Štěpánek, kategorie: Osobnosti, témata: osobnosti, sport

Komentáře

Zatím tu nejsou žádné komentáře.