Miroslav Termer

Kariérní běh slavného hokejového gólmana

Slavný kladenský a reprezentační brankář se narodil 21. března 1943 v Kladně. Začínal ve dvanácti letech v žákovském družstvu a poté přešel do dorostu, kde se hokejovému řemeslu učil pod vedením kouče Korycha, jenž mu vštípil nejdůležitější základy hry.

V roce 1961 si odběhl na dva roky splnit vojenskou službu, kterou „vykonával“ v klubech Dukla Litoměřice a Dukla Košice. V roce 1963 se vrátil do Kladna, kde odchytal následujících 15 sezon, a vybudoval si zde pozici jasné kladenské brankařské jedničky.

V sedmdesátých letech byl u čtyř kladenských titulů (1975–78). V roce 1978 následoval přestup do pražské Sparty a po dalších třech letech v roce 1981 se stěhoval za hokejovým „chlebíčkem“ do Zetoru Brno. Zde však již působil převážně v roli druhého chytajícího gólmana.

Čtyřikrát si zachytal i za reprezentaci, premiérový start si odbyl 22.prosince 1968 v přátelském zápase proti Kanadě (3:7), který se odehrál v Ottawě. Aktivní hokejovou kariéru ukončil v roce 1982.

V nejvyšší soutěži působil celkem dvacet sezon a ve svém posledním ročníku byl nejstarším hráčem celé soutěže. Po skončení hráčské kariéry se věnoval trénování v kladenských mládežnických výběrech. Až jara 2011 kromě toho vedl speciální tréninky brankařů.

V počátcích své kariéry hrál i fotbal, jako většina jeho vrstevníků. Tehdy hájil barvy klubu Slovanu Kladno, který působil v I.B třídě. Na Termerovi kvality často vzpomíná i kladenský kronikář Jaroslav Vykouk mladší, který v té době též hrával coby brankář fotbal na této úrovni: „Hrozně jsem se tenkrát rozčiloval, když se mi nepovedl nějaký zákrok a spoluhráči mě pokaždé uklidňovali slovy: ‚Jen klid, to by nechytil ani Termer!‘“ popisuje dnes již s úsměvem.

Reference:

  • JÁGR, Josef–OLIVERIUS, Miroslav (2003): Kladno hokejové. Kladno : REGO.

Datum: 8.11.2011, autor: Jiří Štěpánek, kategorie: Osobnosti, témata: osobnosti, sport

Komentáře

Zatím tu nejsou žádné komentáře.