Průmyslové závody

Poldina huť a železárny PŽS (později Koněv)

1 2 3 Další

Průmyslové závody tvořily neoddělitelnou součást života města, proto byly často zachycovány na pohlednicích. Z dnešního pohledu bychom asi železárny a ocelárny na pohlednici vnímali úplně jinak, bývaly ale doby, kdy průmysl značil prestiž města (i když za komunismu tato „prestiž“ měla zcela jinou konotaci než za první republiky).

Datum: 9.3.2008, kategorie: Pohlednice, témata: Poldi, průmysl, železárny

Mapa

Komentáře

Díky za pohlednice, na kterých je dům, ve kterém jsem žil od 3. třídy až do svatby. Dnes už neexistuje. Jde o tzv. Baumovnu (dům vedle Bachrovny, který měl jméno po nějakém Dr. Baumovi). Po r.1945 z vily udělali 6 bytů pro zaměstnance SONP. Narodil se tam i kolega „basák“ Karel Cívka, se kterým jsem hrál v 60. létech a později v kladenských skupinách SHAMMERS a FAMIREDO. Jeho otec tam byl zahradníkem už „za Němců“. Dnes je tam prý něco od zdravotnictví. Pod tím domem byl hluboký sklep a z toho sklepa ještě dalších 30 strmých schodů do krytu. Byly to dvě podlouhlé místnosti se zavedeným osvětlením, kde jsme měli bigbíťáckou „zkušebnu“. Na stropě byly asi 5 cm krápníky a v nejzazší části byl jakýsi, neomítnutými cihlami, zazděný vchod. Místní legendy říkaly, že tudy utekl před horníky (Siréna) „uhlobaron Bachr“. Ty odvážnější hovořily dokonce o chodbě vedoucí až na zámek Smečno. Z první místnosti vedl dlouhý zkorodovaný železný žebřík svisle na dvůr uprotřed bloku č.p. 276. Sopouch, kterým vedl, byl zalomený, asi kvůli znemožnění přímého zásahu leteckou bombou. Nahoru jsme lezli, dokud někdo z dospělých nepřikryl výstup silnou litinovou deskou. Pochopitelně jsme se dobývali i dál, protože ze stěnou byla dutina, ale báli jsme se provalení kanalizace v Příční ulici, nebo spodní vody. Byl to dům plný tajemství.

datum: 27.11.2009 0:42, autor: Jiří Řeřicha

Malé upřesnění k pohlednici č.3, která nám ukazuje areál bývalého dolu Thinnfeld na počátku 20. století. Vlevo v popředí je dvoukolejná řetězová dráha (na tomto místě po mostě překračuje kolej Buštěhradské dráhy) spojující důl Thinnfeld s dolem Kübeck. Touto dráhou se dopravovala těžba z dolu Kübeck k třídění na důl Thinnfeld.
Fotografie byla pořízena z haldy dolu Kübeck a přesně uprostřed je vidět budova tzv. nové třídičky uhlí dolu Thinnfeld. Důl byl uzavřen v roce 1913 a tehdy přestala pracovat i tato řetězová dráha.
Komíny a vlastní areál Poldiny huti jsou vidět v pozadí pohlednice.

datum: 10.5.2008 16:17, autor: Zdeněk Pospíšil

Jen si dovolím upozornit, že přibylo pět nových pohlednic ;-)

datum: 19.4.2008 20:24, autor: Roman Hájek

Jsou to velmi krásné snímky ze kterých sálá historie.Tohle prostě bývalo průmyslové Kladno

datum: 10.3.2008 21:51, autor: Petr Haller