Socha Antonína Zápotockého

O instalaci a zániku pomníku československého prezidenta

Před školou dříve Střední průmyslovou školou hornickou Kladno (nyní Střední průmyslovou školou stavební a Obchodní akademií Kladno, 10. základní školou a Domovem mládeže) v blízkosti Sítenského mostu se dříve nacházela socha kladenského rodáka Antonína Zápotockého v nadživotní velikosti.

O samotném záměru postavení sochy informovala již v předstihu Kladenská záře a ke konci března roku 1971 se již prováděly úpravy na místě, kde měl pomník někdejšího československého prezidenta stát.

Celé nádvoří tří objektů sloužících školství se muselo přeměnit dle plánu akad. sochaře Viktora Dobrovolného a architekta Ing. Chlada. Došlo k úpravě terénu, prořezání stromů a výsadbě květin.

Na pomník se vybralo prostřednictvím dobrovolných darů. Tak si sochu zafinancovali sami občané a jednotlivé organizace i z okolních vesnic. Vybráno bylo bezmála 571 tisíc Kčs.

Sochařem pomníku byl Viktor Dobrovolný, který sochu tvořil ve své vilce v Praze-Kunraticích.

Památník byl slavnostně odhalen v pátek 5. listopadu 1971 v 14:45 v rámci oslav 54. výročí Velkého říjnové socialistické revoluce. Akce se zúčastnila delegace ÚV KSČ v čele s Lubomírem Štrougalem a zástupci vlády ČSSR. Dále pak RSDr. Miloš Jakeš, předseda ústřední kontrolní a revizní komise KSČ, Josef Šimon, ministr průmyslu, a Václav Hájek, vedoucí tajemník KV KSČ. Přítomni byli i Václav Štáfek, Soňa Pennigerová, Viktor Federovič Isajev za delegaci Moskevské oblasti, Vadim Kornejčuk za oblastní výbor KSSS, národní umělec Jiří Dohnal a ředitel kladenského divadla Jaroslav Průcha. V neposlední řadě se na odhalení přijela podívat manželka Zápotockého Marie a autor díla Viktor Dobrovolný.

Akce to byla veliká. Několik slavnostních průvodů šlo z daných částí Kladna ale i vesnic poblíž Kladna. Celkem se odhalení účastnilo 25 000 lidí.

Pomník byl po dvaceti letech jeho stání před školou ve vší tichosti odstraněn v úterních ranních hodinách 22. října 1991. Zlí jazykové hovoří o tom, že „z jednoho papaláše se odlilo pět lidických dětí.“ Jestli je to však pravda, to jisté není.

Datum: 21.1.2014, autor: Jan Maňas, kategorie: Příběhy, témata: Sítná

Mapa

Komentáře

Téměř dva roky žádný nový článek, žádné nové fotografie. Škoda, zřejmě i tento projekt se už vyčerpal.

datum: 2.12.2015 1:03, autor: Bohumír Musil

Socha Antonína Zápotockého v Zákolanech, která je kopií kladenské sochy, byla odhalena 19. prosince 1984, jako připomínka 100. výročí narození AZ. K samotnému textu jen jedna oprava: Odhalení sochy v roce 1971 se nemohl zúčastnit jako ředitel kladenského divadla Jaroslav Průcha, který byl už 8 let mrtev (v kladenském divadle působil v letech 1924 –1928), ale národní umělec Jiří Dohnal byl v té době ředitelem Divadla Jaroslava Průchy v Kladně.

datum: 4.5.2014 11:33, autor: Zdeněk Kuchyňka

Martin: Socha „víly“ která stávala ještě „do nedávna“ v ulici Československé armády před lékárnou, byla dílem akad. sochaře Milana Bendy, syna jednoho z nejuznávanější českých sochařů Břetislava Bendy. Jak jste již poznamenal na konci devadesátých let 20. století byla tato bronzová socha (tak jako to bylo u většiny bronzových soch téže doby i dnešních dní) odstraněna, aby se tak předešlo jejímu zcizení a prodání do sběru. Toto „zachraňování soch“ bylo a je běžnou praxí ve většině velkých měst ČR. Bohužel kde se socha nachází nyní, není známo :) Fontána s podstavce sic ve zbědovaném stavu se dochovala do dnešních dní. Více informacích v plánované publikaci Vetřelci a Volavky

datum: 22.1.2014 10:24, autor: Alexandr Němec

Žulový podstavec pod sochu Tondy ,býval uložen v Rozdělově na bývalé obalovně Technických služeb Kladno.Možná tam leží stále ,nebo byl prodán do Německa ,jako většina dlažebních kostek z hlavní třídy. Socha v Zákolanech tam byla již dříve ,nejedná se u tu která byla před školou.
Jinak by mě zajimalo kam zmizela socha víly ve fontáně u Tuzexu Naproti kinu Sevastopol ,zda ji někdo ukradl do zběru ,nebo zda se zachovala u nějakého člověka na zahradě ?

datum: 21.1.2014 20:15, autor: Martin Vlček

Tak z jednoho papaláše se zřejmě neodlilo pět lidických dětí, protože pokud se nemýlím, pak socha je umístěna na návsi jeho rodných Zákolan :-)

datum: 21.1.2014 18:43, autor: Petr Hroník